grafika / reklama

zoooooo.jpg
zoo_chorzow_silesia_05.JPG
zoo_chorzow_silesia_18.JPG
zoo_chorzow_silesia_09.JPG
zoo_chorzow_silesia_08.JPG
zoo_chorzow_silesia_11.JPG
zoo_chorzow_silesia_12.JPG
zoo_chorzow_silesia_17.JPG
zoo_chorzow_silesia_02.JPG
zoo_chorzow_silesia_23.JPG
zoo_chorzow_silesia_37.JPG
zoo_chorzow_silesia_13.JPG
zoo_chorzow_silesia_34.JPG
zoo_chorzow_silesia_38.JPG
zoo_chorzow_silesia_52.jpg
zoo_chorzow_silesia_10.JPG
zoo_chorzow_silesia_06.JPG
zoo_chorzow_silesia_14.JPG
zoo_chorzow_silesia_19.JPG
zoo_chorzow_silesia_21.JPG
zoo_chorzow_silesia_35.JPG
zoo_chorzow_silesia_40.JPG
zoo_chorzow_silesia_51.jpg
zoo_chorzow_silesia_41.JPG
zoo_chorzow_silesia_42.JPG
zoo_chorzow_silesia_01.JPG
zoo_chorzow_silesia_39.JPG
zoo_chorzow_silesia_47.JPG
zoo_chorzow_silesia_29.JPG
zoo_chorzow_silesia_31.JPG
zoo_chorzow_silesia_33.JPG
zoo_chorzow_silesia_04.JPG
zoo_chorzow_silesia_22.JPG
zoo_chorzow_silesia_44.JPG
zoo_chorzow_silesia_50.jpg
zoo_chorzow_silesia_03.JPG
zoo_chorzow_silesia_28.JPG
zoo_chorzow_silesia_49.JPG
zoo_chorzow_silesia_20.JPG
zoo_chorzow_silesia_45.JPG
zoo_chorzow_silesia_16.JPG
zoo_chorzow_silesia_43.JPG
zoo_chorzow_silesia_46.JPG
zoo_chorzow_silesia_36.JPG
zoo_chorzow_silesia_26.JPG
zoo_chorzow_silesia_48.JPG
zoo_chorzow_silesia_25.JPG
zoo_chorzow_silesia_30.JPG
zoo_chorzow_silesia_07.JPG
zoo_chorzow_silesia_15.JPG
zoo_chorzow_silesia_32.JPG
Dodano:
Czas czytania: 15 min.

Śląski Ogród Zoologiczny: Jedna z największych atrakcji Parku Ślaskiego

Śląski Ogród Zoologiczny jest jedną z największych atrakcji Parku Śląskiego! Od lat 60. ubiegłego wieku cieszy się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców województwa śląskiego i nie tylko. 


Śląski Ogród Zoologiczny - historia

Ogród Zoologiczny zlokalizowany jest w Chorzowie na terenie Parku Śląskiego przy Promenadzie gen. Jerzego Ziętka. Podczas budowy dawnego Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku podjęto decyzję o utworzeniu jednego, dużego obiektu w Chorzowie. Pierwsze zwierzęta sprowadzono w 1954 roku do prowizorycznego ZOO przy restauracji „Łania”, a oficjalne otwarcie nastąpiło w 1958 roku. 

Przez lata ogród zoologiczny stale się rozbudowywał. Systematycznie budowano nowe budynki i tworzono wybiegi. Sprowadzanie zwierząt odbywało się najczęściej na zasadzie wymiany handlowej lub zakupu zwierząt odłowionych z natury (ówczesne przepisy dopuszczały taką możliwość). W 1962 r. podpisana została umowa z PolskąŻeglugą Morską, dzięki której PŻM stało się opiekunem śląskiego zoo. Od tej pory do zoo regularnie trafiały zwierzęta z różnych stron świata, znacząco powiększając prezentowaną kolekcję gatunków. W ten sposób do zoo trafiły między innymi krokodyle, szympansy, wiele gatunków węży i jaszczurek, pingwiny i strusie afrykańskie. Systematycznie powstawały także nowe budynki oraz wybiegi dla nowo sprowadzanych gatunków zwierząt. 

fot. Śląski Ogród Zoologiczny

Na 50 hektarach Śląskiego ZOO mieszka prawie 3 tys. zwierząt

Obecnie Śląski Ogród Zoologiczny jest jednym z młodszych w Polsce, a jednocześnie jednym z większych pod względem powierzchni i liczby zwierząt.

ZOO w Chorzowie jest trzecim pod względem wielkości ogrodem zoologicznym w Polsce. Na 50 hektarach Śląskiego Ogrodu Zoologicznego mieszka prawie 3 tys. zwierząt, należących do 310 gatunków. Wśród prezentowanych zwierząt znajdują się gatunki zagrożone wyginięciem oraz takie, których w naturalnym środowisku już nie zobaczymy, m.in. oryksy szablorogie czy też jelenie milu.

- Jednymz zadań dzisiejszych ogrodów zoologicznych jest ochrona i hodowla gatunków, które w przyszłości prawdopodobnie będzie można oglądać już tylko w tego typu placówkach. Jesteśmy świadomi ciążącej na nas odpowiedzialności i nie pozostajemy obojętni - od wielulat uczestniczymy m.in. w Europejskim Programie Hodowlanym (EEP), którym objęte są 34 z prezentowanych gatunków. Należą do nich między innymi nosorożce białe, bieliki, gepardy czy też żyrafy siatkowane i słonie indyjskie. Dla 18 gatunków prowadzone są równieżEuropejskie Księgi Rodowodowe (ESB) a prawie 100 gatunków objętych jest Konwencją o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Zagrożonymi Wyginięciem (CITES) - czytamy na stronie ZOO.

Najliczniejszą grupę zwierząt znajdujących się w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym stanowią ryby (ponad 1200 osobników) i ptaki (ponad 600) - z ciekawszych należy wymienić: puchacze, żurawie, strusie afrykańskie, nandu, flamingi, pelikany. Są też gady, płazy i bezkręgowce. Wśród ssaków znajdują się m.in. hipopotamy, słonie afrykańskie, nosorożce białe, niedźwiedzie, bizony, tygrysy syberyjskie, różne gatunki antylop, gerezy abisyńskie, lemury. ZOO może się pochwalić jedną z większych kolekcji zwierząt afrykańskich. 

Pingwiny wróciły do chorzowskiego ZOO po 43 latach nieobecności

W 2020 roku po 43 latach nieobecności do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego wróciły pingwiny. Chorzowskie nieloty to pingwiny Humboldta, nazywane również pingwinami peruwiańskimi, w naturze występują na wybrzeżach Peru i Chile. Ich naturalnym środowiskiem są morskie wybrzeża w rejonie oddziaływania zimnego prądu morskiego, zwanego Prądem Humboldta, któremu zawdzięczają swoją nazwę.

- Są to średniej wielkości ptaki, osiągające 56–70 cm długości ciała i wagę około 3.6-5.9 kg. Gatunek ten zagrożony jest wyginięciem. Obecnie liczebność ich populacji szacuje się na około 32 000 osobników – podaje chorzowskie ZOO.

Budowa nowego obiektu dla pingwinów została zakończona w listopadzie 2019 r. Obiekt powstał na ówczesnym wybiegu nosorożców, w sąsiedztwie budynku małpiarni. Zwiedzający mogą obserwować pingwiny na wybiegu zewnętrznym, pośród skał i zakamarków, oraz pod wodą dzięki umożliwiającej to konstrukcji basenu.

Poprzednio pingwiny można było oglądać w Chorzowie w 1977 roku. Pierwsze pingwiny trafiły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w 1963 r. Były to trzy pingwiny Humboldta, które przypłynęły do Polski z Holandii na pokładzie PZM "Świetlik". 

- Nieloty szybko zyskały sympatię zwiedzających i stały się ich ulubieńcami - co rok odwiedzało je około 1 milion osób. W archiwach przetrwało bardzo niewiele informacjidotyczących obecności tego gatunku w kolekcji ogrodu – przypomina Śląski Ogród Zoologiczny.

Z zachowanych danych wynika, że pingwiny oglądać można było w śląskim zoo do października 1977 roku.

Ciekawostki dotyczące Śląskiego Ogrodu Zoologicznego:

 

Skalna Kotlina Dinozaurów

W 1975roku na terenie ZOO powstała, pierwsza wówczas w Polsce, Skalna Kotlina Dinozaurów. Zrekonstruowano tu 16 modeli dinozaurów naturalnej wielkości, których szczątki odkryto w latach 1963-71 na Pustyni Gobi przez polskich paleontologów pod kierownictwem prof. ZofiiKielan-Jaworowskiej. Są to przedstawiciele następujących gatunków: Gallimimus, Tarbosaurus, Nemegtosaurus, Protoceratops, Prenocephale, Saichania, Saurolophus. Dinozaury powstały w wyniku rekonstrukcji znalezionych szczątków. Oryginalne szczątki tych dinozaurów znajdująsię w Zakładzie Paleozoologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Zabytkowa brama wejściowa

Ciekawostką architektoniczną jest główna, zabytkowa brama wejściowa z XIX wieku, która została przywieziona ze Świerklańca. To jedna z niewielu pozostałości po zniszczonym pałacu Donnersmarcków.

Warto przypomnieć, że rezydencję hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka sprezentowaną swej metresie Blance de Paiva zaprojektował francuski architekt Hector Lefuel (nadworny budowniczy Napoleona III, znany z przebudowy Luwru) i urządzono go w stylu Ludwika XIV. Budowlę nazywano przez lata „małym Wersalem”. Wichry historii sprawiły, że pałac został splądrowany i podpalony w 1945 roku, a ostatecznie zniszczono go w czasach PRL. Wśród elementów, które ocalały znalazła się m.in. brama, którązdecydowano się przewieźć do Chorzowa.

Aplikacja mobilna

Dla osób planujących wycieczkę do zoo została udostępniona darmowa aplikacja dla użytkowników systemu Android oraz iOS. Pomoże ona nam w podróżowaniu po zoo, jak i również dostarczy wielu ciekawostek odnośnie zwierząt, przy których się znajdujemy. 

Więcej na temat historycznych ciekawostek znajdziecie tutaj:

ZOO Chorzów - godziny wejścia

  • maj - wrzesień
    • ZOO - 09:00-19:00
    • kasy i wstęp - 09:00-18:00
    • pawilony - 09:00-18:45
       
  • listopad - marzec
    • ZOO - 09:00-16:00
    • kasy i wstęp - 09:00-15:00
    • pawilony - 09:00-15:45
       
  • kwiecień - październik
    • ZOO - 09:00-17:00
    • kasy i wstęp - 09:00-16:00
    • pawilony - 09:00-16:45
       
  • kwiecień - październik, weekendy i święta
    • ZOO - 09:00-18:00
    • kasy i wstęp - 09:00-17:00
    • pawilony - 09:00-17:45

ZOO Chorzów - biletyi cennik

Bilety można kupić w kasie zoo - sugerowana jest płatność bezgotówkową oraz online na stronie - TUTAJ. 

Cennik w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym 

  • bilety specjalne:
    • dzieci do 3. roku życia - 1 zł
    • osoby niepełnosprawne - 1 zł
    • osoby dorosłe po ukończeniu 70. roku życia - 1 zł
    • opiekun wycieczki szkolnej - 1 zł
       
  • 1 kwietnia - 31 października:
    • bilet normalny - 26 zł
    • bilet ulgowy - 13 zł
    • bilet rodzinny (2+2) - 65 zł 
    • karnet roczny - 125 zł
       
  • 1 listopada – do końca lutego:
    • bilet normalny - 13 zł
    • bilet ulgowy - 13 zł
    • bilet rodzinny (2+2) - -- zł 
    • karnet roczny - 125 zł

Bilety wstępu (z wyłączeniem karnetów rocznych) upoważniają do jednokrotnego wejścia na teren Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Śląski Ogród Zoologiczny obecnie nie obsługuje Bonu Turystycznego.

Do zoo nie można wchodzić ze zwierzętami, z rowerami, hulajnogami oraz na wrotkach. Dodatkowo zakazane jest używanie dronów na terenie ZOO Chorzów. 

Przejście całego udostępnionego do zwiedzania obszaru zajmuje 2-3 godziny. Do końca września ZOO w Chorzowie czynne jest od godziny 9 do 19.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

fot. Śląski Ogród Zoologiczny

Autor / Źródło
Karolina Bauszek-Żurek / Śląski Ogród Zoologiczny / Śląskie Travel

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe