grafika / reklama

nikisz pokarm (2).JPG
nikisz pokarm (7).JPG
nikisz pokarm (8).JPG
nikisz pokarm (9).JPG
nikisz pokarm (23).JPG
nikisz pokarm (28).JPG
nikisz pokarm (34).JPG
zdj gl.JPG
nikisz pokarm (3).JPG
nikisz pokarm (11).JPG
nikisz pokarm (15).JPG
nikisz pokarm (16).JPG
nikisz pokarm (17).JPG
nikisz pokarm (21).JPG
nikisz pokarm (22).JPG
nikisz pokarm (26).JPG
nikisz pokarm (27).JPG
nikisz pokarm (31).JPG
nikisz pokarm (1).JPG
nikisz pokarm (4).JPG
nikisz pokarm (13).JPG
nikisz pokarm (19).JPG
nikisz pokarm (20).JPG
nikisz pokarm (25).JPG
nikisz pokarm (30).JPG
nikisz pokarm (32).JPG
nikisz pokarm (5).JPG
nikisz pokarm (6).JPG
nikisz pokarm (10).JPG
nikisz pokarm (14).JPG
nikisz pokarm (24).JPG
nikisz pokarm (33).JPG
nikisz pokarm (35).JPG
nikisz pokarm (12).JPG
nikisz pokarm (18).JPG
nikisz pokarm (29).JPG
Dodano:
Czas czytania: 4 min.

Wyjątkowa tradycja – Na Nikiszowcu odbyło się święcenie pokarmów w strojach ludowych!

Katowicki Nikiszowiec to prawdziwe serce śląskiej kultury! W Wielką Sobotę, 19 kwietnia w tutejszej Parafii  Świętej Anny odbyło się tradycyjne święcenie pokarmów w strojach ludowych. Rodzinna atmosfera wypełniła zabytkowe osiedle, wprowadzając uczestników w prawdziwie świąteczny nastrój!

Niepowtarzalna tradycja Nikiszowca 

Wielkanoc to czas niezwykle ważny dla wielu Polaków. Wśród licznych świątecznych zwyczajów i tradycji, szczególnie istotne jest święcenie pokarmów, które każdego roku gromadzi wiernych przed kościołami w całym kraju. W kościele św. Anny na terenie Nikiszowca, w samym centrum województwa śląskiego, tradycyjne stało się święcenie pokarmów w wyjątkowych strojach ludowych! Cały zwyczaj święcenia pokarmów pojawił się w Polsce dopiero po II wojnie światowej, a na Górnym Śląsku, choć znany, nie był z początku kultywowany na taką skalę jak dzisiaj! Początkowo "z koszyczkami" do kościołów udawały się jedynie młode kobiety, a sytuacja zmieniła się w okolicach lat 90. 

Tradycja święcenia pokarmów, umieszczonych w koszyczkach, przyszła do nas dopiero po II wojnie światowej, wraz z przybyszami z Kresów Wschodnich. Ślązacy na początku byli oporni, w latach 70, święcić szły jedynie przedstawiciele płci pięknej i wśród nich były dziołszki, czyli dziewczyny ze śląskich domów. Dla nas wszystkich zwyczaj stał się powszechny dopiero w latach 90. - powiedział Grzegorz Franki, Prezes Związku Górnośląskiego

 

Tegoroczne święcenie pokarmów 

Tegoroczne odsłona wydarzenia zgromadziła w murach katowickiego kościoła tłumy wiernych, chcących nie tylko poświęcić przyniesiony pokarm, ale również być częścią tej niesamowitej tradycji. Atmosfera panująca tego dnia na terenie dawnego osiedla robotniczego wprowadzała uczestników w klimat zbliżających się świąt, tworząc rodzinny nastrój pełen otwartości i życzliwości. Inicjatywa tworzona przez Związek Górnośląski to sposób na kultywowanie śląskich zwyczajów, połączonych z obchodzeniem Świąt Wielkiej Nocy, które dla osób wierzących są najważniejszymi świętami w roku. 

Nasza tradycja to fajna okazja, aby krótko przed świętami złożyć sobie życzenia, uścisnąć dłoń i pospacerować wspólnie po Nikiszowcu. Poznajemy również nasze obyczaje, razem z nami jest tutaj Pan Leszek Jęczmyk, Ślązak roku, który wykonuje piękne śląskie kruszonki, które różnią się od polskich pisanek, chociażby będąc w jednej kolorystyce. - powiedział Grzegorz Franki. 

Po zakończonym święceniu, wszyscy uczestnicy noszący strój ludowy, wykonali wspólne zdjęcie, aby następnie udać się w przedświąteczny spacer po malowniczym Nikiszu, prowadząc rozmowy pełne ciepła i serdeczności. 

Zachęcamy do zapoznania się z naszą galerią zdjęć!

 

 

 

Autor
Dominik Chrobaczek

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe