grafika / reklama
Czas na industrialne emocje. Zbliża się 12. edycja Święta Szlaku Zabytków Techniki
Przed nami kolejna odsłona Święta Szlaku Zabytków Techniki. Hasło „Technika. To Was zaskoczy” to motyw przewodni tegorocznej Industriady.
W konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie wziął udział marszałek Jakub Chełstowski, a także Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia, Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i Maria Czarnecka, dyrektor Muzeum Śląskiego. Dwunasta edycja Industriady odbędzie się 11 września w 25 miejscowościach i 33 obiektach. Wramach święta odbędą się 283 wydarzenia.
„Industriada to wyjątkowe wydarzenie, które łączy tradycję z nowoczesnością i wielka gratka dla miłośników poprzemysłowego dziedzictwa. Jesteśmy dumni z naszychkorzeni i pokazujemy, jak zmienia się Śląskie, które potrafiło przekuć swoją przemysłową przeszłość w turystyczną atrakcję dla całych rodzin. Zachęcam do udziału w święcie Szlaku Zabytków Techniki i odkrywania industrialnych perełek województwa, a przy okazjiwspaniałej zabawy w trakcie setek interesujących wydarzeń odbywających się w całym regionie” – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.
Tym razem będzie okazja poznać i wyjaśnić zagadki techniczne, a uczestnicy święta będą mogli zapoznać się z historią dziedzictwa poprzemysłowego – materialnego i niematerialnego i poznać technikę ,,od kuchni”. Tegoroczna odsłona Industriady będzie odbywać się z zachowaniem reżimu sanitarnego.
„W tym roku chcemy skupić się właśnie na zagadnieniach technicznych, mówić o tym, jak przemysł i technika oddziałują na nasze życie. Każdy z obiektów biorących udział w Industriadzie ma własną historię do opowiedzenia. Cieszę się, że to wydarzenie stało się na przestrzeni lat świętem regionu” – mówił Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
W trakcie konferencji marszałek Jakub Chełstowski wspomniał również o jednym z najważniejszych obiektów industrialnych w regionie, Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. Trwają rozmowy dotyczące ewentualnego odzyskania obiektu i współzarządzania nim, wraz z władzami Bytomia.
„Obiekt dawnej Elektrociepłowni Szombierki od lat nie trafił w dobre ręce i z roku na rok niszczeje, dlatego postanowiliśmy połączyć siły z prezydentem Bytomia i spróbować zawalczyć o jego uratowanie, a w przyszłości wspólnie nim zarządzać. To jedna z industrialnych perełek regionu i wierzę, że w nowej perspektywie unijnej znajdą się środki, by przywrócić to miejsce mieszkańcom” – tłumaczył marszałek Jakub Chełstowski.
„Mówimy o obiekcie, który znajdował się na Szlaku Zabytków Techniki i był jedną z jego największych atrakcji. Chcemy go ratować i przywrócić mu blask. Dziękuję za deklarację wsparcia tych działań ze strony marszałka Jakuba Chełstowskiego. Wspólnie mamy większe szanse zawalczyć o to, by mieszkańcy regionu mogli znów się nim cieszyć” – mówił prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.
Oficjalne rozpoczęcie Industriady zaplanowano w Czerwionce-Leszczynach, a zakończenie w Strefie Carnall SztolniKrólowa Luiza w Zabrzu. Wzorem lat ubiegłych oficjalnymi organizatorami publicznego transportu zbiorowego są Koleje Śląskie i Zarząd Transportu Metropolitalnego. Kupon na bezpłatny transport ZTM można znaleźć na stronie Industriady. W przypadku Kolei Śląskich obowiązuje rezerwacja i odbiór biletów w kasie lub u przewoźnika.
Każdy z obiektów uczestniczących w tegorocznej odsłonie Industriady przygotował dla odwiedzających wiele różnorodnych atrakcji.
„W związku z tegorocznym motywem przewodnim Industriady chcemy pokazać czemu służy technika w muzealnictwie. Udostępnimy odwiedzającym pracownię digitalizacji i konserwacji. Muzeum Śląskie przygotowało w tym dniu wiele atrakcji dla całych rodzin” – mówiła dyrektor Muzeum Śląskiego, Maria Czarnecka.
W trakcie Industriady zaplanowano wiele wydarzeń dla osób w różnym wieku, ale także sporo atrakcji dla pasjonatów techniki i poszukiwaczy przygód. Wśród największych hitów święta znalazły się w tym roku m.in. interaktywny spektakl popularno-naukowy w Szybie Prezydent w Chorzowie, koncert Fish Basket w Browarze Obywatelskim w Tychach, Spektakl Hi-Tech Music w Czerwionce-Leszczynach, pokaz multimedialny „Panteon – projekcja multimedialna z udziałem Erwina Sówki, Jana Nowaka i Józefa Kłyka” w Muzeum Śląskim, czy cięcie wraku samochodu w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. W Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach odbędzie się spektakl „Maszyna w Trzech Aktach”, a w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich spektakl tańca Dyemotion.
Pełny program tegorocznego święta zabytków techniki można znaleźć na stronie: industriada.pl
Dodaj komentarz