grafika / reklama

poland-2853164_1280.jpg
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Czy zostanie utworzone nowe województwo? Częstochowa chce odłączyć się od śląskiego

Pytanie czy po wyborach zostaną utworzone nowe województwa pojawiło się już w ubiegłym roku. Pomysł powołania województwa częstochowskiego, a nawet kilku innych,  skutkowałaby odebraniem części terytorium już istniejącym. Czy ktoś na tym ucierpi?

W roku2015 podpisano oświadczenie w sprawie zmian na mapie administracyjnej i powrocie województwa częstochowskiego (woj. miało być przywrócone do 2019 roku). Kwestia ta pojawiała się w przemówieniach polityków od lat. Mówił o tym m.in. Mariusz Błaszczak –szef MSWiA, Jarosław Kaczyński czy Szymon Giżyński – poseł z Częstochowy. 

Utracona kadencja

Rok 2019 minął bez przywrócenia województwa częstochowskiego, stąd ich kadencja została stracona. Częstochowski samorząd wraz z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem (SLD) działali na rzecz województwa. Co jakiś czas wysyłane były nawet listy do Warszawy, w których upominano się o realizację deklaracji składanych przez PiS odnośnie do korzyści płynących z utworzenia województwa. 

Gdyby Częstochowa jako stolica województwa mogła dysponować budżetami wojewody i marszałka, i gdyby z poziomu Częstochowy zapadały decyzje o podziale środków europejskich dla tego regionu, byłoby miastu i okolicznym samorządom łatwiej zaspokajać potrzeby społeczności lokalnych. Gdybyśmy dostali dodatkowe narzędzia w postaci środków dzielonych przez marszałka w Częstochowie, bylibyśmy w stanie skutecznie i optymalnie te środki wykorzystać. W tym realizować z pewnością więcej dużych, strategicznych inwestycji, także tych, na które od dłuższego czasu szukamy zewnętrznych źródeł finansowania – powiedział Matyjaszczyk w rozmowie z Onetem.

Podjęcie decyzji spoczywa na ramionach rządu i większości parlamentarnej, dlatego też samorząd działa w obrębie miasta, integrując mieszkańców i pokazując ideę Częstochowy jako stolicy. Oficjalne komunikaty stronią od podania konkretnych wiadomości. W końcu udaje się wyłuskać odpowiedź od MSWiA w sprawie zmian na mapie administracyjnej Polski: "Propozycje dotyczące zmian w podziale administracyjnym państwa są analizowane przez MSWiA. Wprowadzenie jakichkolwiek zmian wymaga przeprowadzenia konsultacji społecznych".

Kto na tym straci? Walka o granice

Przywrócenie województwa częstochowskiego wiąże się z tym, że inne województwa utracą część swoich terenów (głównie ucierpi na tym woj. śląskie). Dokładniej nowe województwo obejmowałoby północną część woj. śląskiego, południową część woj. łódzkiego z Radomskiem, część woj. świętokrzyskiego (Secemin, pow. włoszczowski) i część woj. opolskiego (Praszka i Rudniki, pow. oleski). Politycy, w tym PiSu, nie wyrażają na to zgody. 

Co na to eksperci? 

Częstochowa to miasto liczące ponad 200 tysięcy mieszkańców. Z racji turystycznej Jasnej Góry do miasta napływa sporo turystów. Trudnym wydaje się wyznaczenie granic województwa częstochowskiego, spoglądając na dwie towarzyszące miastu aglomeracje – Łódź i Katowice. 

Już niebawem decyzja ma zostać podjęta

Temat będzie przewrócony po nadchodzących wyborach prezydenckich. Dopiero wtedy rozpoczną się prace nad tworzeniem 17 województw. 

Autor
Justyna Dudek

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe