grafika / reklama

DSC_0004.JPG
Dodano:
Czas czytania: 6 min.

Defibrylatory – warto wiedzieć gdzie ich szukać

Nie od dziś wiadomo, że defibrylator może uratować życie. Jego użycie na wczesnym etapie zatrzymania akcji serca zwiększa szansę przeżycia z 5% do aż 70%. Jest też łatwy w użyciu, bowiem większość takich aparatów to jest na tyle intuicyjne, że nie wymaganie jest żadne specjalistyczne szkolenie. Krok po kroku instruuje jakie czynności należy wykonać

Gdzie jest ich najwięcej?

Śląskie i mazowieckie to dwa województwa z największą liczbą czynnych aparatów AED – 200-300 sztuk oraz największą liczbą stacjonarnych AED - 200-300 sztuk. Śląskie przoduje też w liczbie województw z największą liczbą mobilnych AED – 40-70 oraz z największą liczbą aparatów dostępnych całą dobę – 140-170 sztuk. Tak przynajmniej wynika z mapy https://www.ratujzsercem.pl.

Jeśli chodzi o liczbę tych urządzeń w naszym regionie, to najwięcej posiadają ich Katowice - 89, co daje trzecie miejsce w kraju po Warszawie i Krakowie. Jeśli chodzi o inne miasta z naszego regionu, to:

  • Gliwice mają 39,
  • Ruda Śląska - 26,
  • Rybnik - 17,
  • Żory - 13,
  • Tarnowskie Góry i Sosnowiec po 11,
  • Dąbrowa Górnicza i Bytom po 10,
  • Jastrzębie-Zdrój i Tychy po 9,
  • a Chorzów, Zabrze, Mikołów, Siemianowice Śląskie po 8,
  • Bieruń i Pszczyna po 6,
  • Będzin, Wodzisław Śląski i Zawiercie po 5.

Jeśli chodzi o liczbę defibrylatorów przypadających na jednego mieszkańca, to dla przykładu w Bytomiu gdzie mamy ich 10, jedno takie urządzenie przypada na ponad 17 tysięcy, a w Chorzowie mających ich 8 jest to już ponad 22 tysiące. W znacznie lepszej sytuacji pod tym względem są mieszkańcy Katowic - 1 aparat na ponad 7 tysięcy katowiczan. W przypadku obywateli Rudy Śląskiej jest to jedno urządzenie na ponad 6 tysięcy mieszkańców, a w Żorach jedno na ponad 4 tysiące.

Basen, przychodnia, urząd

Na stronie https://www.ratujzsercem.pl. można znaleźć dokładne lokalizacje defibrylatorów w Polsce. W Katowicach można je znaleźć m.in.:

  • w Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej (ul. Krasińskiego 8),
  • w Bibliotece Śląskiej (Plac Rady Europy 1),
  • w Urzędzie Miasta (ul. Młyńska 4).

W wykazie tym poza lokalizacją apratów AED podana jest informacja czy są one dostępne bez ograniczeń, czy tylko dla pracowników i w godzinach pracy urzędu, sklepu czy też otwarcia obiekty np. basenu. Podobna sytuacja jest praktycznie w każdy miejscu. Wynika to między innymi z faktu, że AED dostępne dla wszystkich są sytuowane w miejscach, gdzie przewija się najwięcej osób. Tak jest między innymi w Centrum Przesiadkowym w Mikołowie jak też na terenie Międzynarodowego Dworca Autobusowego — Centrum Przesiadkowe ul. Sądowa 5 w Katowicach, gdzie przebywa znaczna liczba pasażerów i to praktycznie przez całą dobę. Zdarza się też, że zewnętrzny defibrylator jest jedynym takimi aparatami w okolicy jak, chociażby AED na siedzibie OSP Kamionka przy ul. Paprotek. Dodatkowo takie aparaty muszą być odpowiednio zabezpieczone w kapsułach gwarantujących, iż między innymi odpowiednią temperaturę.

Jeśli chodzi o służby, to są one na wyposażeniu jednostek śląskiej policji. W czerwcu 2021 roku otrzymały je 32 jednostki. Z kolei straż pożarna ma je zwykle na stanie swoich wozów bojowych. Dotyczy to nie tylko jednostek zawodowych, ale też ochotniczych. Tylko w powiecie mikołowskim są one w zestawach wyjazdowych aż 18 jednostkach, zaś w dwóch przypadkach jednostki posiadają AED zamontowane na zewnątrz jednostki. Tak jest między innymi Ochotnicza Straż Pożarna Łaziska Średnie, Św. Barbary 9.

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe