grafika / reklama
Krótka historia tenisa – ciekawostki, które warto znać
Tenis to sport znany ludzkości już od wieków. Świat tenisa kryje w sobie wiele ciekawostek, które warto znać, jeżeli jest się fanem tenisa. Z czego wykonywano piłki do gry? Ile zużywa się ich podczas turnieju Wimbledon? Ile wynosił najszybszy serwis? Zapraszamy do lektury!
Początki tenisa
Ludzie z chęcią grali w odbijanie piłeczki już w czasach starożytnych. W tym celu używali jednak własnych rąk, co zostało przedstawione na niejednej historycznej płaskorzeźbie. Grano m.in. w rzymskich łaźniach – piłkę wypełnioną ziarnami fig odbijano drewnianymi pałkami.
Z kolei w 1873 roku powstała współczesna wersja gry. Opatentował ją major Walter Clopton Wingfield. W „lawn tennis”, jak sam nazywał grę, grano w jego ogrodzie podczas przyjęć z przyjaciółmi.
Jak wyglądał sprzęt do tenisa?
Niezbędne wyposażenie do gry w tenisa – rakiety oraz piłka – nie zawsze wyglądało tak, jak znane nam sprzęty.
Początkowo piłki do gry były wykonywane z tkaniny lub skóry. Niektórzy w ich środek, w celu zwiększenia prędkości, dodawali np. piasek czy ziarna. Jednak prowadziło to do licznych kontuzji i urazów, biorąc pod uwagę wagę piłki oraz prędkość, z jaką się poruszała.
Zaczęto więc stosować rękawice, które miały temu zapobiec. Bardziej jednak sprawdziły się drewniane packi, które wraz z upływem czasu, nieustannie doskonalono. Pergamin, który wypełniał przestrzeń packi, zastąpiono plecionką z nici, która miała amortyzować uderzenia piłki i pozwalać na jej odbicie.
Przełom nastąpił w XIX wieku, kiedy zaczęto wytwarzać piłki wykonane z kauczuku, a rakiety składały się z równoległej siatki strun z jelita baraniego. Współczesne rakiety wykonuje się z odpornych oraz lekkich materiałów – tytanu, włókna węglowego i grafitu. Taki sprzęt doskonale pochłania również drgania, które uprzykrzały grę zawodnikom w poprzednich stuleciach.
By rozpocząć swoją przygodę z tenisem, wystarczy rakieta do gry i wygodny sportowy strój. Rakiety tenisowe w sklepie Sportano sprawdzą się dla graczy na różnym poziomie zaawansowania.
Zbiór ciekawostek
Oto zbiór ciekawych faktów na temat tenisa, o których być może nie miałeś wcześniej pojęcia:
- Czy tenis to bezpieczny sport? Nie dla każdego... Król Ludwik X stracił życie na korcie w 1316 roku z powodu zbyt wyczerpującej gry.
- Najstarszy kort tenisowy na świecie został wybudowany dla króla Henryka VIII w latach 1526–1529 i znajduje się w Hampton Court Palace. Jest użytkowany do dziś.
- W 1877 roku zorganizowano pierwszy turniej Wimbledon, który był również pierwszym z czterech turniejów wielkoszlemowych. Zwycięzca mógł liczyć na wygraną w wysokości 12 funtów.
- Od 1896 roku tenis ziemny został zaliczony do dyscyplin sportowych na igrzyskach olimpijskich.
- Największy kort na świecie Arthur Ashe Stadium jest w stanie pomieścić 22547 osób. Znajduje się w Nowym Jorku i rozgrywają się na nim mecze US Open.
- Czy osoby niewidome mogą cieszyć się tym rodzajem rozrywki? Oczywiście! Dzięki piłce z metalowym brzęczykiem w środku jest to możliwe.
- Okrzyki wydawane przez zawodników podczas gry w tenisa należą do częstego zjawiska. W 2009 roku na Wimbledonie zarejestrowano najgłośniejszy okrzyk (105 decybeli), który należał do Marii Sharapovej.
- Ile wynosił najszybszy serwis? Rekord został zdobyty w 2002 roku przez Samuela Groth’a i wynosił 263 km/h. Wynik został zaliczony do rekordów Guinessa.
- Ile zużywa się piłek podczas jednego turnieju Wimbledon? Aż 54 000 i są one trzymane w optymalnej temperaturze 20 stopni Celsjusza.
- Piłki do tenisa nie zawsze były żółte. Początkowo były białe, jednak ten kolor nie zapewniał wystarczającej widoczności piłki na trawie.
- Ile trwał najdłuższy mecz tenisa? Aż 11 godzin i 5 minut – odbył się w 2011 roku między Johnem Isnerem i Nicolasem Mahutem.
- Za najlepszego tenisistę wszech czasów uznaje się Rogera Federera, który ma na swoim koncie aż 20 tytułów wielkoszlemowych. Z kolei w aktualnych rankingach za najlepszą tenisistkę na świecie uznaje się Igę Świątek. W rankingu WTA zajmuje obecnie 9. miejsce. Liderką jest legendarna Steffi Graf.
Dodaj komentarz