grafika / reklama

Zmiany w organizacji ruchu tramwajowego na trasie Katowice-Chorzów Batory i Sosnowiec
Rafa koralowa i rogi wysłane pocztą. Wyjątkowa przesyłka została skonfiskowana w Zabrzu
Rafa koralowa i rogi wysłane pocztą. Wyjątkowa przesyłka została skonfiskowana w Zabrzu
Rafa koralowa i rogi wysłane pocztą. Wyjątkowa przesyłka została skonfiskowana w Zabrzu
rafa23.jpg
Dodano:
Czas czytania: 2 min.

Nielegalna przesyłka skonfiskowana. Wewnątrz znajdowały się fragmenty rafy koralowej i wyroby z rogów zwierzęcych

Izba Administracji Skarbowej w Katowicach skonfiskowała zawartość wyjątkowej przesyłki. Wewnątrz paczki znajdowały się fragmenty rafy koralowej i wyroby z rogów zwierzęcych. Są one chronione Konwencją Waszyngtońską (CITES).

W paczce była m.in. rafa koralowa

Jak podała Śląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), funkcjonariusze odkryli, że w przesyłkach pocztowych znajdowały się fragmenty rafy koralowej rzędu Scleractina spp. i organeczniki - Tubiporidae spp oraz wyroby z rogów zwierzęcych z gatunków koziorożec syberyjski (Capra sibrica) i owca dzika (Ovis ammon). 

- W ostatnim czasie w Oddziale Celnym Pocztowym w Zabrzu i w Oddziale Celnym Towarowym Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice, funkcjonariusze ze śląskiej KAS skontrolowali zawartość trzech przesyłek pocztowych nadanych w Ukrainie, Kirgistanie i Stanach Zjednoczonych. Przesyłki miały trafić do odbiorców z województw małopolskiego i dolnośląskiego – wskazują przedstawiciele katowickiej KAS.

Przypomnijmy, że okazy te zostały wykonane z gatunków chronionych przepisami Konwencji CITES, znajdują się bowiem na liście Konwencji Waszyngtońskiej. Należy wyjaśnić, że wspomniana Konwencja CITES to międzynarodowy układ. Celem jego zawarcia jest ograniczenie transgranicznego handlu gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami. 

Przywóz rafy koralowej  i rogów  do Polski jest zabroniony jeśli nie posiadamy zezwolenia

Oznacza to, że przywóz lub wywóz takich okazów jest zabroniony. Można je transportować do kraju tylko pod warunkiem posiadania zezwolenia lub certyfikatu CITES, które świadczą o legalności ich pochodzenia. 

W omawianych przypadkach nie było żadnych dokumentów. Z tego też powodu funkcjonariusze zatrzymali przesyłki. W przypadku braku posiadania stosownych papierów potwierdzających legalność pochodzenia należy się liczyć z konfiskatą przesyłki, a także karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
 

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe