grafika / reklama

Musical "Koty" został nagrodzony Złotą Maską za choreografię i ruch sceniczny
Musical "Koty" został nagrodzony Złotą Maską za choreografię i ruch sceniczny
Musical "Koty" został nagrodzony Złotą Maską za choreografię i ruch sceniczny
Musical "Koty" został nagrodzony Złotą Maską za choreografię i ruch sceniczny
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aa.jpg
aaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
aaaaaaa.jpg
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jpg
Dodano:
Czas czytania: 7 min.

Śląskie: Złote Maski za rok 2022 przyznane

W Operze Śląskiej w Bytomiu wręczono nagrody teatralne Złote Maski.

Za nami gala rozdania "Złotych Masek"

Nagrody laureatom wręczył Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Galę uświetniły występy artystów Opery Śląskiej w Bytomiu.

„Złote Maski to szczególne wyróżnienie dla ludzi związanych z teatrem, wyraz podziękowania za ich wrażliwość i pasję, docenienie talentu i pracy. Gratuluję wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym. Wierzę, że ta nagroda będzie impulsem do twórczego podejścia do sztuki i inspiracją dla młodych artystów. To dzięki Państwa pracy mamy okazję oglądać najlepsze spektakle i choć na chwilę przenieść się w wyjątkowy świat teatru” – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

Warto podkreślić, że Nagroda Złota Maska ma długą tradycję w regionie. Od 1967 roku Złotymi Maskami nagradzały artystów teatru regionalne media i wojewodowie czterech województw - katowickiego, częstochowskiego, bielskiego i opolskiego. Od 1999 roku opiekę nad nagrodą przejęło Województwo Śląskie. Złote Maski przyznaje Zarząd Województwa Śląskiego na podstawie propozycji komisji złożonej z ekspertów w dziedzinie teatru.

Ocenie podlegały spektakle premierowe zrealizowane na terenie województwa w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku.

Laureaci "Złotej Maski"

Złota Maska przyznawana jest z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Otrzymują ją ludzie teatru za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej. Nagrody przyznano w 11 kategoriach, w tym 2 Nagrody Specjalne:

SPEKTAKL ROKU

„Kandyd, czyli optymizm” Voltaire'a w przekładzie Tadeusza Boya-Żeleńskiego w reżyserii Rafała Szumskiego, w adaptacji Macieja Wojtyszko i Krzysztofa Orzechowskiego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW

„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego i Marty Wiśniewskiej w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.

AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

Marta Gzowska-Sawicka za monodram „Milczenie. O Ewie Demarczyk” w reżyserii Tomasza Fryzeła i role: Zewtel w spektaklu „Sztukmistrz z miasta Lublina” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza i Sary w spektaklu „Faraon” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

Mateusz Wojtasiński za role: Ramzesa w spektaklu „Faraon” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego i Jaszy w spektaklu „Sztukmistrz z miasta Lublina” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH

Ewa Zawada za rolę Pasterki w spektaklu „Pasterka i kominiarczyk” Hansa Christiana Andersena w reżyserii Arkadiusza Klucznika w adaptacji Daniela Arbaczewskiego w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.

AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ

Grzegorz Przybył za rolę Osipa w spektaklu „Płatonow” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.  

REŻYSERIA

Jacek Jabrzyk za reżyserię spektakli: „Węgla nie ma” według tekstu Przemysława Pilarskiego w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach i „Poskromienie złośnicy” Williama Shakespear’a według dramaturgii Huberta Sulimy w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

SCENOGRAFIA

Duet artystyczny Agnieszka Klepacka i Maciej Chorąży za scenografię do spektaklu „Faraon” na podstawie powieści Bolesława Prusa w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY

Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka za choreografię w spektaklach: „Koty” Andrew Lloyd Webber’a w reżyserii Jakuba Szydłowskiego wTeatrze Rozrywki w Chorzowie i „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego i Marty Wiśniewskiej w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie. 

NAGRODA SPECJALNA

Katarzyna Knychalska i Jacek Głomb za mariaż teatru i sportu, który otwiera sceny na nową publiczność w spektaklu „Chopcy z Roosevelta” autorstwa Katarzyny Knychalskiej w reżyserii Jacka Głomba w Teatrze Nowym w Zabrzu. 

Martyna Guzy, Anna Lemieszek, Katarzyna Błaszczyńska, Arkadiusz Machel, Kuba Anusiewicz za spójną artystycznie i perfekcyjną w wykonaniu pracę zespołu aktorskiego w spektaklu „Lobotomia” w reżyserii Marka Rachonia w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

W tym roku nie przyznano nagrody w kategorii aktorstwo za rolę wokalno-aktorską.

W trakcie uroczystości wręczono również nagrody Zarządu Oddziału Związku Artystów Scen Polskich w Katowicach oraz wortalu internetowego Dziennika Teatralnego.

Pozostałe nagrody

Nagroda im. Leny Starke za najlepszą kreację aktorską trafiła do Mateusza Znanieckiego – za rolę Maximiliana Aue w spektaklu „Łaskawe” w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Za całokształt pracy artystycznej wyróżniono Joannę Cierniak z Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Bogumiłę Murzyńską–Głybin z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Nagroda im. Adama Baumanna dla Młodych Aktorów trafiła do Michała Piotrowskiego z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach oraz Mariusza Wojtasińskiego z Teatru Polskiego w Bielsku – Białej.

Nagrodę im. Zbigniewa Grucy dla najlepszego aktora województwa śląskiego za sezon 2022/2023 otrzymała Anna Nowak.

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe