grafika / reklama
Ślonsko godka językiem regionalnym. Czy to już? Co to oznacza?
Kilka dni temu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznał ślonsko godka za język regionalny. Poparcie dla tej decyzji dało 236 posłów, 186 było przeciwnych, a 5 wstrzymało się od głosowania. Czy to już, mamy to? Nie do końca.
Za uznaniem godki za język regionalny byli, zgodnie z obietnicami, posłowie z ramienia KO, Polski 2050, Lewicy oraz PSL. Co ciekawe, ustawę poparli także Marek Wesoły i Bolesław Piecha z Prawa i Sprawiedliwości, posłowie z naszego regionu. Dobry znak.
Sejm uznał, teraz czas na senat i prezydenta Dudę
Feta po głosowaniu sejmie jest zrozumiała, ale wydaje się, że następuje już stopniowe “pompowanie balonika”. Komentarze części działaczy i polityków z naszego regionu studzą nieco atmosferę, słusznie zauważając, że sprawa jeszcze nie jest przesądzona. Wszak ustawa musi zostać przegłosowana przez drugą izbę polskiego parlamentu, a następnie podpisana przez głowę państwa. O ile zapowiada się, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej zagłosuje “za” (mają 60 głosów na 100), o tyle to, co zrobi Prezydent Andrzej Duda, nie sposób przewidzieć.
Tak sprawę komentuje Ruch Autonomii Śląska:
Czy uznanie ślonskiej godki za język regionalny zmieni cokolwiek?
Tak, odpowiedź może być tylko twierdząca. Choć zmiany nie będą natychmiastowe. W spisie powszechnym z 2021 roku 457 tys. osób deklarowało posługiwanie się językiem śląskim. To dużo. Część z nich zapewne z dużym zainteresowaniem obserwuje to, co dzieje się w tym momencie. Co może zmienić ustawa?
Pojawi się szersza możliwość wprowadzenia godki do szkół, jako dobrowolnych zajęć językowych.
Dojdzie do tego opcja montażu dwujęzycznych tablic w miejscowościach, w których minimum 20% ludności deklaruje czynne posługiwanie się śląszczyzną. Już teraz wiadomo, że taka opcja może się pojawić w około 40 miejscowościach, m.in. Pilchowicach czy Bojszowach.
Kolejna rzecz to większe finansowanie działań mających na celu utrwalanie i rozwój dziedzictwa językowo-kulturowego regionu. To już się dzieje - pisaliśmy o tym w artykule Będzie dofinansowanie do nauki języka śląskiego
Nasz region będzie też mógł wprowadzić do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych aż dwóch swoich przedstawicieli.
Czekamy więc, tak jak Państwo, na rozwój wydarzeń.
Dodaj komentarz