grafika / reklama
Spółki Tauron, PGE i Enea połączą siły, by realizować projekty z zakresu morskiej energetyki wiatrowej
Informacje o połączeniu spółek energetycznych pojawiły się już wiele miesięcy temu. Okazuje się, że Polska Grupa Energetyczna (PGE), Tauron i Enea planują utworzenie wspólnej spółki celowej. Czym będzie się zajmowała?
Nowa spółka tworzona przez gigantów świata energetyki będzie miała konkretne zadanie. Powołana zostanie w celu realizacji morskiej energetyki wiatrowej, a dokładnie projektów inwestycyjnych związanych z budową morskich farm wiatrowych na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Morza Bałtyckiego.
- Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku to projekt o ogromnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. To nie tylko krok ku transformacji naszej energetyki ku gospodarce niskoemisyjnej, ale przede wszystkim korzyści związane ze stymulowaniem rozwoju, zwiększeniem innowacyjności, a także wykorzystaniem potencjału polskich firm – podkreśla Wicepremier Jacek Sasin.
18 stycznia 2021 wspomniane trzy spółki podpisały list intencyjny w sprawie współpracy.
Ustawa podpisana już przez prezydenta RP
Z kolei 22 stycznia prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Dokument ten wyznacza ramy prawne do rozwoju farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. To też kolejny krok ku transformacji polskiej energetyki w kierunku źródeł nisko- i bezemisyjnych.
– Podpisanie ustawy przez prezydenta oznacza możliwość realizacji tego wielkiego projektu energetycznego, wielkiej inwestycji, która ma szansę stać się polską specjalnością i być kołem zamachowym dla polskiego przemysłu i całej gospodarki – ocenia wiceminister Zbigniew Gryglas, pełnomocnik ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
Dodaj komentarz