grafika / reklama

geopark_w_zabrzu_25.jpg
geopark_w_zabrzu_31.jpg
geopark_w_zabrzu_9.jpg
geopark_w_zabrzu_26.jpg
geopark_w_zabrzu_12.jpg
geopark_w_zabrzu_20.jpg
geopark_w_zabrzu_23.jpg
geopark_w_zabrzu_6.jpg
geopark_w_zabrzu_13.jpg
geopark_w_zabrzu_33.jpg
geopark_w_zabrzu_18.jpg
geopark_w_zabrzu_5.jpg
geopark_w_zabrzu_10.jpg
geopark_w_zabrzu_15.jpg
geopark_w_zabrzu_7.jpg
geopark_w_zabrzu_24.jpg
geopark_w_zabrzu_27.jpg
geopark_w_zabrzu_16.jpg
geopark_w_zabrzu_17.jpg
geopark_w_zabrzu_11.jpg
geopark_w_zabrzu_19.jpg
geopark_w_zabrzu_4.jpg
geopark_w_zabrzu_14.jpg
geopark_w_zabrzu_2.jpg
geopark_w_zabrzu_32.jpg
geopark_w_zabrzu_3.jpg
geopark_w_zabrzu.jpg
geopark_w_zabrzu_8.jpg
geopark_w_zabrzu_21.jpg
geopark_w_zabrzu_29.jpg
geopark_w_zabrzu_30.jpg
Dodano:
Czas czytania: 3 min.

Zabrzański Geopark to kolejne miejsce na mapie śląskiej geoturystyki!

Geopark w Grzybowicach to malowniczy zakątek, który warto odwiedzić. Powstał na terenie dawnego wyrobiska gliny. Ten zdegradowany obszar został zrekultywowany i dziś pełni funkcję rekreacyjno-edukacyjną. Można się tu wybrać na spacer, odpocząć nad brzegiem zbiorników wodnych czy pogrillować, bowiem dla miłośników  przygotowano specjalne stanowiska z grillami.

Zabrzański Geopark w Grzybowicach

Zabrze zyskało kolejną zieloną przestrzeń, która idealnie nadaje się na długie spacery. Dawniej znajdowało się tu wyrobisko gliny dostarczające surowiec do pobliskiej cegielni. Po przeprowadzonej metamorfozie to kolejne „zielone płuca”, malowniczy zakątek, który nie tylko cieszy oko, ale sprzyja relaksowi na świeżym powietrzu.

W ramach zrealizowanej inwestycji zrekultywowano 9 ha terenu położonego przy ulicach: Na Lesie i Przy Ujęciu. Wykonawcą była spółka Mostostal Zabrze GPBP S.A., a koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 9,4 mln złotych, z czego 85 proc. pochodziło z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. 

Teren dzieli się na dwie części. Geopark powstał w części północnej, a dokładnie w miejscu dawnego wyrobiska gliny na potrzeby pobliskiej cegielni. Jak wylicza magistrat, w ramach inwestycji usunięte zostały nasypy i umocnione skarpy, wykonane zostały także roboty związane z udostępnieniem dawnego wyrobiska gliny mieszkańcom. Utworzono ścieżki i schody prowadzące do wnętrza wyrobiska wraz z pomostem stanowiącym miejsce wejścia na ścieżki edukacyjne Geoparku. Co więcej, zamontowane zostały też tablice informacyjne o tematyce dziedzictwa geologicznego i przemysłowego. Z kolei część południowa została zamieniona w strefę rekreacji. Ustawiono elementy małej architektury jak ławki, leżaki i wiaty rekreacyjne, oczyszczono zbiorniki wodne i zbudowano drewniane pomosty.

Geopark to idealne miejsce na niespieszne spacery i odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku.

W jakim celu tworzone są geoparki?

Zabrzański Geopark nie jest jedynym obiektem tego typu w naszym regionie. W Jaworznie przy ulicy św. Wojciecha znajduje się GEOsfera, czyli  park położony w malowniczym, dawnym kamieniołomie skał wapiennych w północnej części miasta. Z kolei we wsi Glinka, w gminie Ujsoły, w powiecie żywieckim znajduje się Geopark Glinka.

Geoparki obejmują stanowiska dziedzictwa geologicznego o istotnym znaczeniu naukowym dla geologii, a tworzone są dla ochrony wartościowych obszarów, a także edukacja i badania naukowe z zakresu nauk o Ziemi oraz lokalny rozwój społeczno-ekonomiczny.

Dodaj komentarz

Adres email nie będzie widoczny na liście komentarzy.

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe